למה ספורטאים מתעקשים לחשוב על מחשבות טורדניות

למה ספורטאים מתעקשים לחשוב על מחשבות טורדניות

מהן מחשבות טורדניות בקרב הספורטאים?

מחשבות פולשניות או טורדניות הן מחשבות, דימויים או רעיונות לא רצויים הנוצרים אצל בני האדם והם עשויים להפוך למחשבות אובססיביות בהיבטים נוספים בחיים, להתנהגות אובססיבית ולדפוסים לא רגילים נוספים.

 מחשבות טורדניות הן מאוד מצערות ומעוררות מצוקה אצל האדם הסובל מהן, וקשה לנהל אורך חיים בריא ויציב. האדם הסובל מתופעות דומות, חייב לטפל בסימפטומים ובשורש הבעיה בעיקר.

אנשים רבים חווים במהלך חייהם את סוג המחשבות ה"רעות" והלא-רצויות מהן סובלים אנשים עם הפרעה יותר חמורה, אבל רובם מסוגלים להשתחרר מהן ולסלקן, והמחשבות הן מטרד חולף בדרך כלל אצלם, אך ישנם בני אדם שהמחשבות השליליות משפיעות על חייהם ומאוד קשה להם לפקדם באופן יעיל במהלך היום.

כמו למשל אצל הספורטאים או אנשים העוסקים בספורט באופן קבוע יכולות להתעורר מחשבות טורדניות בגלל סיבות רבות כמו הפסד בתחרות, אי הגעה ליעדים הרצויים, ציפיות גבוהות ואי עמידה בציפיות ועוד.

למה ספורטאים מתעקשים לחשוב על מחשבות טורדניות?

הסביבה הספורטיבית והתחרותית מאופיינת בחוסר ודאות תמידי. אי אפשר לדעת מראש האם אותו ספורטאי יצליח להביא תוצאות גבוהות או יצליח להגיע לביצועי שיא שלו. ישנם מקרים בהם הביצועים הגבוהים אינם מספיקים להגיע לתוצאה הרצויה לה מאחלים. מרבית מהספורטאים מנסים להשיג תחושת שליטה על ידי אימונים רבים וניסיון לצפות התרחשויות מראש ומבצעים אימוני כושר בתדירות גבוהה יותר מהרגיל או מהצפוי.

הם נדבקים למחשבה שהם חייבים להיות חיוביים מתמיד ולהאמין ביכולות להם מעבר ליכולות הדמיון המקובל, כאן בנקודה הזו ברוב המקרים הם יפגשו משברים קטנים ומחשבות רעות וטורדניות אשר ילוו אותם בעתיד ואף יפגעו בתוצאות ובהישגים.

מחשבות טורדניות על כישלון במהלך אימון או המהלך תחרות, עלולות להביא את הספורטאים למצב של פציעות במקומות השונים בגוף.

תחושה של אי מוכנות

משפטים הבאים כמו אני לא מרגיש מספיק מוכן, מה יקרה אם לא אהיה מספיק טוב, האם אצליח להגיע לתוצאה גבוהה וכד' מלווים כמעט כל ספורטאי במהלך הקריירה שלו בענף הספורט. תחושת המוכנות אצל ספורטאים נתפסת כמרכיב קריטי לביטחון העצמי ולביצוע מוצלח של משימות וכל ספורטאי היה רוצה לדעת במידה מסוימת שהוא אכן נמצא בדרך הנכונה לעבר המטרה והישג טוב.

איך לטפל במחשבות טורדניות?

אם אתם חוששים בהתחלה לפנות לאנשי מקצוע ואתם חושבים שהמחשבות הטורדניות יכולות לעבור לאחר זמן מה ללא התערבות חיצונית, רצוי כמובן לפתוח בשיחות עם האנשים הקרובים עליכם, כאלה שאתם מאוד סומכים עליהם ומכבדים את הדעה שלהם. ברוב המקרים ניתן לטפל במחשבות האלה כבר ממש בהתחלה.

אפשרות נוספת לנסות לטפל במחשבות שיכולות להיות שליליות ומצב רוח ירוד, היא בעזרת ספורט יחידני קליל או הליכה רציפה באזורי הליכה נוחים או הקרובים לאזור שלכם כמו טיילת, שבילים בשדות או בקרבה לחוף הים. פעילות ספורטיבית מהסוג הזה משתחררת אנדורפינים בגופנו היוצרים תרפיה ומשחרר לחצים והיא למעשה תרופה טבעית ואוד יעילה במצבי לחץ, חרדה ודיכוי.

במידה והמצב לא משתפר והנכם עדיין חשים שהתחושה מלווה אתכם לאורך היום, דרך נוספת היא לפנות לגורמים המקצועיים אשר מתמחים בתחום הספורט, ולקבל טיפול מקצועי. ניתן לקבל טיפולים שונים בהתאם לחומרת המצב, כמו טיפול רגשי מוסמך, טיפול פרטני שנעשה על ידי שיחות עם איש מקצוע, קבוצות של כמה מטופלים יחד אשר מדברים על הנושא המשותף, או לשלב טיפול תרופתי המאושר על ידי איש מקצוע או המטפל המוסמך שלכם, אשר מכיר אתכם ומטפל בכם.

אולי תאהבו גם

מחשבון BMI

מחשבון BMI

להירשם למכון כושר ולהגיע לסדרה של אימונים אינה מספיקה על מנת להגיע לתוצאות רצויות. בכדי

הרשמה

הירשמו לניולזטר שלנו לקבלת עדכונים

עקבו אחרינו

דילוג לתוכן