כתרים לשיניים

Tooth Implantation Model

טיפולים משקמים לשיניים מתבצעים במטרה להציל ככל הניתן שיניים קיימות, גם במקרים בהם הנזקים קשים דוגמת שן שבורה, שן חלשה ושיירי שן קיימת שלא ניתן למלא ולחזק באמצעות טיפולים משמרים פשוטים. כתר לשן הוא למעשה שימוש בחומר הדמה את מראה ותכונות השן הטבעית ככל הניתן, ומולבש על השן הפגועה. הכתר מיועד לספק מענה פונקציונלי לאכילה ולעיסה, כמו גם וחשוב לא פחות לספק מראה אסתטי וטבעי.

במטרה לזכות במראה טבעי ככל הניתן יש לבחור בכתר בצבע דומה וקרוב לזה של השיניים הקיימות, אולם חשוב לא פחות לבחור בכתר מחומר איכותי ועמיד לתפקוד השן ולעמידותה לאורך שנים ארוכות.

מבנה הכתר

הכתר המיועד לחפות את השן הפגועה עשוי משתי שכבות:

שכבה פנימית- הליבה: החלק הפנימי של הכתר אשר נועד לספק את עמידותו ויציבותו. הליבה המסורתית לכתרים ברפואת השיניים בישראל הייתה בעבר ליבה מתכתית ממתכות קלות ומותאמות (אלומיניום וטיטניום). ליבה כזאת מספקת תשתית יציבה וחזקה, אולם מאופיינת גם במראה של פס כהה ואפרפר בקו החניכיים, בחיבור שבין הליבה לציפוי. שכבה פנימית ממתכת מתאימה יותר לשיניים טוחנות ופנימיות בהן המראה פחות בולט לעין. כיום ניתן למצוא כתרים איכותיים בעלי ליבה בהירה מחומרים שונים שמספקים מראה אסתטי ונקי יותר ומתאימים גם לכתרים לשיניים קדמיות.

שכבה חיצונית- חיפוי: החיפוי החיצוני של הכתר מספק למעשה את הנראות של השן, אולם חשוב לא פחות לבחור בחומר עמיד, שאינו נוטה לסדקים ולשריטות, עמיד בחום ובקור וכול להתמודד עם תרכובות מזון שונות.

במקרים מסוימים ניתן יהיה להלביש על גבי השן כתר יצוק ממתכת בלבד, אשר יספק מענה פונקציונלי לצרכי השן ולתפקודה, אולם מבחינה אסתטית יבלוט (לרוב מוזהב או מוכסף) ולא יספק מענה לצורך במראה טבעי. כתר כזה נועד לחיסכון בעלויות ומתאים לילדים בעלי שיני חלב, כאשר מדובר בכתר הנותן מענה זמני עד לצמיחת שן קבועה בריאה, או למבוגרים אשר בוחרים שלא לתת את הדעת על הנראות.

חיפוי הכתר

ניתן למצוא כיום מגוון סגי חיפויים לכתר בשן, במראה דומה במיוחד לשן טבעית בריאה ויפה. בין החיפויים הבולטים:

קרמיקה- החיפוי המסורתי והמוכר לכתרים בענף רפואת השיניים. חומר עמיד, חלק בעל דרגות שונות של הלבנה, המספק מענה מתאים לצורך. ניתן לעשות שימוש בכתרי קרמיקה לחיפוי או ליצירת שן טבעית מלאה.

זירקוניה- כתרי זירקוניה הם פתרון אסתטי מוביל בענף בשנים האחרונות, כאשר מדובר בכתר מחומר המדמה יהלום מלאכותי, מלוטש היטב וברמות גימור וצבע לבן מושלם. כתרי זירקוניה מגיעים כיחידה אחידה, ללא צורך בליבה מתכתית, ולמעשה הן הליבה והן חומר החיפוי הם מאותו החומר. חומר הזירקוניה מתמזג היטב בחניכיים ואינו גורם לגירוי או לדחייה של החומר, כאשר בנייה וייצור השן מתבצעים בטכנולוגיית לייזר מדויקת, המדמה ברמה גבוהה את צבע השן הטבעית ויוצרת מידת שן מדויקת בהתאמה אופטימלית לחניכיים ולשאר השיניים בפה.

כתרי E-MAX- כתרים אלו עשויים מחרסינה שזכתה לתהליך עיבוד ודחיסה בתנאי לחץ, מה שיוצר חומר בעל עמידות גבוהה ומראה טבעי המותאם במיוחד לשיניים קדמיות, לכתרים המיועדים לבוא על שתלי שיניים ולחיפוי של כל הפה או חלק ניכר ממנו. מדובר בחומר בעלות גבוהה יותר, כמו גם עמידות וחוסן ארוך טווח גם בתנאי לחץ, ומראה אסתטי במיוחד.

בבחירה של חומרי הליבה וסוג הכתר יש להביא בחשבון משתנים רבים ולהיוועץ ברופא השיניים לא רק בנוגע למענה המיידי שמספק הכתר, אלא גם בעמידותו ותפקודו לטווח הארוך. חשוב לקבל טיפול במרפאה מקצועית ומובילה המספקת בחירה בין מגוון סוגי כתרים בהתאמה אישית ומלאה לצרכי המטופל.

אולי תאהבו גם

מחשבון BMI

מחשבון BMI

להירשם למכון כושר ולהגיע לסדרה של אימונים אינה מספיקה על מנת להגיע לתוצאות רצויות. בכדי

הרשמה

הירשמו לניולזטר שלנו לקבלת עדכונים

עקבו אחרינו

דילוג לתוכן